2025 Junij
Vse pogostejša trajnostna rešitev, ki jo predstavljajo sončne celice v obliki solarnih panelov, postavljenih na hišah, ima tudi svoje omejitve, zaradi katerih za številna gospodinjstva nikakor ne pride v poštev. Pri GERARD-u so na trg poslali inovacijo, ki že navdušuje. Strešniki, ki imajo vgrajene solarne celice, ponujajo tehnološko napredno rešitev, ki je pri GERARD-u tudi estetsko dovršena.
treha s položeno strešno kritino GERARD, ki ima vgrajene eQube sončne celice, odraža videz prihodnosti. Ker je tovrstna sončna elektrarna del strehe, je manj vpadljiva, celoten videz objekta pa je bolj eleganten, celo futurističen.
A še zdaleč ni vse v videzu. EQube zagotavlja enako učinkovitost na kvadratni meter kot mnogi tradicionalni fotovoltaični sistemi. Vsaka plošča zagotavlja 60 vatov moči. Povprečno gospodinjstvo za svoje potrebe potrebuje 4 kWh, kar pomeni, da jim za lastne energetske potrebe zadošča že 66 strešnikov. Če to preračunamo v kvadratne metre strehe, bo za tako sončno elektrarno dovolj že 27 kvadratnih metrov.
Solarni strešniki so lažji od standardnih sončnih panelov
Solarno kritino lahko namestite na strehe vseh vrst objektov, tudi na modularne zgradbe in celo mobilne hiške. Za namestitev ne potrebujete velike površine, hkrati pa tovrstna kritina, čeprav ima vgrajene sončne celice, ne predstavlja pretežke obremenitve za streho. Vsak solarni strešnik eQube strehi doda le kilogram dodatne obremenitve, s čimer so ti strešniki glede na površino kar šestkrat lažji od tradicionalnih solarnih panelov.
Solarna kritina, ki deluje tudi brez neposredne sončne obsijanosti
Strešniki eQube z vgrajenimi sončnimi celicami generirajo električno energijo tudi zgolj iz dnevne svetlobe, torej ne delujejo le v svetlih sončnih dneh. Mnogi sončni paneli so namreč odvisni od neposredne sončne svetlobe. Solarna kritina eQube energijo proizvaja tudi v oblačnih dneh. To je še posebej pomembno za prebivalce krajev, ki imajo na letni ravni manj sončnih dni.
Samočistilne solarne plošče
Tradicionalni solarni paneli na strehi zahtevajo redno čiščenje. Okoli konstrukcije se lahko namreč kaj hitro nabere umazanija, ki lahko hitro vpliva na delovanje sončne elektrarne. To pomeni, da lastnikom tradicionalnih sončnih elektrarn preostaneta le dve izbiri: da najamejo nekoga, ki jim bo ta predel strehe očistil, ali pa da se sami povzpnejo po lestvi in očistijo sončne panele ter konstrukcijo.
*Vir: https://siol.net/novice/slovenija/novost-stresniki-ki-imajo-ze-vgrajene-solarne-celice-631735