AVGUST 2024
Nizozemsko podjetje je predstavilo solarni panel, ki ga je mogoče reciklirati in je skoraj dve tretjini lažji od povprečja
Lahki satjasti sončni paneli bi lahko bili prihodnost trajnostne obnovljive energije.
Dva nizozemska proizvajalca sta se združila, da bi ustvarila lahek solarni panel, ki ga je mogoče v celoti reciklirati. V sodelovanju med specialistom za solarne panele Solarge in proizvajalcem materialov Econcore fotonapetostne ploščice nadomeščajo težko steklo z robustno, a lahko satasto strukturo. Zaradi tega so paneli do 65 odstotkov lažji od običajnih, kar olajša njihovo montažo. To odpravlja potrebo po aluminijastem okvirju in jih naredi bolj odporne na udarce kot tradicionalne sončne celice. To tudi pomeni, da jih je mogoče namestiti na zgradbe z omejeno težo, kot so hlevi. Satovjasta struktura jih naredi učinkovitejše tudi pri uravnavanju temperatur - medtem ko postanejo steklene plošče manj učinkovite pri visokih temperaturah. Medtem ko je tradicionalne steklene sončne celice tehnično mogoče reciklirati, je to pogosto pregrešno drago in dolgotrajno. Ker satjaste ploščice zahtevajo manj materiala, je postopek recikliranja bolj dosegljiv.
Zakaj je teža solarnih panelov pomembna?
Tradicionalni sistemi sončnih kolektorjev so sestavljeni iz panela, montažnih materialov in balasta, ki preprečuje, da bi jih odpihnilo. Skupaj tehta okoli 25 kg na kvadratni meter. Solarge že proizvaja lahke fotonapetostne sisteme, ki uporabljajo strešna sidra namesto balasta, s čimer je to težo zmanjšala na 8 kg. To pomeni, da jih je mogoče uporabiti na komercialnih in industrijskih strehah, ki so na splošno zgrajene čim lažje – kar pomeni, da lahko prenesejo samo lastno težo in prenesejo zakonsko zahtevano obremenitev dežja in snega. Predpisi puščajo malo prostora za težke sončne celice. Lažji paneli ne le pomagajo pri ohranjanju pravil, ampak tudi porabijo manj materiala in so lažji za namestitev. Ena od novih Solargejevih plošč s satjem velikosti 2,66 m tehta le 14,5 kg v primerjavi z več kot 28 kg za tradicionalno stekleno ploščo.
Zakaj je tako težko reciklirati sončne celice?
Znano je, da je sončne panele težko reciklirati, kar pomeni, da pogosto končajo na odlagališčih. To je zato, ker so sestavljeni iz več plasti z različnimi komponentami, ki jih je treba ločiti – drag in dolgotrajen postopek, ki se pogosto šteje za neekonomičnega. Postopek ekstrakcije se običajno opira tudi na nevarne kemikalije. To je velika težava za industrijo, katere glavni cilj je zaščititi planet z razogljičenjem energetskega sektorja. Satovo jedro plošč Solarge je na drugi strani izdelano iz recikliranih materialov, ki jih je mogoče reciklirati in ne vsebujejo strupenih kemikalij PFAS. Ena različica zasnove predstavlja ploščo iz samo dveh materialov, kar bi olajšalo razdeljevanje in razvrščanje komponent. Plošče naj bi bile predstavljene na JEC World 2023 - mednarodni razstavi kompozitov - pozneje ta mesec.