JUNIJ 2024
"Lebdeča ovoltaika": Kako bi lahko plavajoče sončne celice v rezervoarjih revolucionirale svetovno energijo
Pokrivanje rezervoarjev s plavajočo sončno energijo bi lahko proizvedlo trikrat več energije kot EU trenutno, je pokazala študija. Nova študija je pokazala, da bi plavajoče sončne celice na rezervoarjih lahko proizvedle trikrat več elektrike kot celotna EU. Solarni kolektorji so eden najcenejših in najučinkovitejših načinov pridobivanja električne energije, vendar zavzamejo tudi veliko prostora. Z inovativnimi shemami so jih pritrdili na parkirišča, smetišča in kmetije. Zdaj raziskovalci pozivajo vlade, naj vlagajo v lebdečo sončno energijo. Glede na študijo, objavljeno v reviji Nature, bi pokritje 30 odstotkov površine 115.000 svetovnih rezervoarjev s sončno energijo lahko proizvedlo 9434 teravatnih ur energije letno. To je več kot potrojilo proizvodnjo energije v EU, ki je leta 2021 dosegla 2785,44 teravatnih ur. Raziskovalci na Univerzi v Cambridgeu delajo na ustvarjanju "plavajočih tovarn" za proizvodnjo goriva z ničelno čistostjo. Razvili so lebdeči umetni list, ki pretvarja sončno svetlobo, vodo in ogljikov dioksid v zeleno gorivo. V prihodnosti bi lahko več listov povezali, da bi proizvedli gorivo v "industrijskem obsegu".
Kako delujejo lebdeči sončni paneli?
Da bi dosegle neto nič, morajo države vlagati v obnovljivo energijo. Glede na študijo iz leta 2021 bi morale države za popolno dekarbonizacijo sončnim kolektorjem nameniti med 0,5 in 5 odstotkov svoje površine. Sonce je morda veliko boljše za planet kot zemeljski plin - vendar zavzame približno 70-krat več zemlje na enoto energije. Ko je prostor omejen, se lahko načrtovalci končajo v sporu s kmeti, lokalnimi oblastmi in naravovarstveniki. Rešitev bi lahko bila lebdeča sončna energija. So kot običajne "fotovoltaične" celice, ki proizvajajo elektriko iz sončne svetlobe. Edina razlika je, da lebdijo na pontonih - zaradi česar so si prislužili vzdevek "floatovoltaics". Solar potrebuje stabilno, nezasenčeno vodno površino – zato je namakalni kanal, kamnolomsko jezero ali rezervoar idealna lokacija. Prvi floatovoltaični sistem je bil nameščen leta 2008. Plavajoča sončna elektrarna Dezhou Dingzhuang na Kitajskem je največji objekt na svetu in pokriva skoraj 600 hektarjev.
Kakšen je potencial lebdeče sončne energije?
Manj kot en odstotek svetovnih solarnih naprav trenutno plava, vendar imajo glede na študijo v Natureu "ogromen potencial". »Glede na bližino večine rezervoarjev naseljenim središčem in potencial za razvoj namenskih lokalnih elektroenergetskih sistemov ugotavljamo, da bi lahko bilo 6.256 skupnosti in/ali mest v 124 državah, vključno s 154 metropolami, samozadostnih z lokalnimi FPV (plavajočimi fotovoltaičnimi) napravami. ,« pišeta avtorja. Lebdeča sončna energija bi lahko tudi preprečila izgubo vode zaradi izhlapevanja. Glede na študijo bi namestitev toliko sončne energije prihranila dovolj vode za oskrbo 300 milijonov ljudi na leto.
Kakšne so okoljske prednosti sončne energije?
Ker se svet segreva, je ohranjanje fosilnih goriv v tleh vedno bolj pomembno. Glede na projekt GLOBAL Carbon imamo v svetovnem ogljičnem proračunu še 380 milijard ton CO2. To je količina ogljikovega dioksida, ki jo lahko sprostimo in imamo še vedno 50-odstotno možnost, da se izognemo segrevanju za 1,5 stopinje. Leta 2022 so emisije ogljika dosegle najvišjo vrednost vseh časov, in sicer 36,8 milijarde ton. Vendar to niso vse slabe novice. Države denar vlagajo tudi v obnovljive vire energije. Leta 2022 sta veter in sonce proizvedla petino električne energije v EU – prvič se je zgodilo, da so čisti viri energije proizvedli več elektrike kot fosilni plin.