APRIL 2024
Emisije Nemčije so se leta 2023 zmanjšale za rekordnih 10,1 %: kako se čistijo?
Nemčija je vodilna v Evropi na poti v bolj zeleno prihodnost. Izpusti toplogrednih plinov v Nemčiji so se lani zmanjšali za eno desetino, zahvaljujoč njihovim naložbam v obnovljive vire energije in visokim cenam energije, ki so morda znižale povpraševanje. Največje evropsko gospodarstvo poskuša do leta 2030 zmanjšati svoje emisije za 65 odstotkov v primerjavi z letom 1990. Ti zadnji statistični podatki jih postavljajo na pravo pot, da do tega datuma dosežejo skoraj 64-odstotno zmanjšanje. "Nemčija je prvič na pravi poti," je v izjavi dejal podkancler Robert Habeck, ki je tudi minister za gospodarstvo in podnebje. "Če bomo vztrajali pri naši poti, bomo dosegli svoje podnebne cilje do leta 2030."
Kako Nemčija zmanjšuje svoje emisije? Nemčija je vodilna v Evropi pri preusmerjanju državljanov in industrij v čistejšo prihodnost. V skladu s prizadevanji EU, da do leta 2035 prepove dizelske avtomobile, je bilo leta 2022 na cestah v Nemčiji več kot milijon električnih avtomobilov, ki vodijo v evropskem paketu. Svetovne solarne naprave na strehah so leta 2022 po vsem svetu narasle za 49 odstotkov. Nemčija je bila šesta na svetu po tem, koliko novih solarnih naprav je namestila. Nemčija išče tudi načine za shranjevanje obstoječega ogljika. Le nekaj tednov nazaj so razkrili "strategijo upravljanja z ogljikom", ki vključuje shranjevanje ogljika pod zemljo. Ko so ga vprašali o učinkovitosti zajemanja in shranjevanja ogljika, je podkancler Robert Habeck dejal: "Čas se je iztekel," je dejal Habeck na tiskovni konferenci v Berlinu. »V 2000-ih bi morda lahko rekli, 'počakajmo in videli, kaj se lahko zgodi'; danes vidimo, da nismo našli nobene tehnološke rešitve za cement in druga področja, ki bi zagotavljala podnebno nevtralnost.” Država se obrača tudi k inovativnim rešitvam za pridobivanje energije iz obstoječe infrastrukture s sončnimi železnicami.
Kakšen je nemški cilj zmanjšanja emisij? Nemčija želi svoje emisije do leta 2045 zmanjšati na neto nič. Državna agencija za varstvo okolja je sporočila, da je Nemčija leta 2023 izpustila okoli 673 milijonov ton toplogrednih plinov, kar je za 76 milijonov ton ali 10,1 % manj kot leto prej. To je bil najmočnejši padec po letu 1990. Nemčija je bila lani eno najslabše uspešnih večjih razvitih gospodarstev, ki so jo obremenjevale visoke cene energije, svetovna gospodarska šibkost in dvigi obrestnih mer za boj proti inflaciji. Država je dom številnih energetsko intenzivnih podjetij, tudi v kemični in kovinski industriji.